Tenhle článek nepojednává o ročním období, ale o zimě s malým „z“ — tedy o tělesném pocitu chladu, prokřehnutí až promrznutí, který my venkované zažíváme každý den. A možná nejen v zimě.

Rád bych se totiž podělil se ctěným čtenářstvem o zkušenosti se životem ve venkovské chalupě, staré nějakých +200 let, ve které topíme ve dvou místnostech (v kamnechpeci) a žijeme v šesti místnostech. Aktuálně jedeme třetí zimu a už tu první jsme se samozřejmě museli smířit s tím, že tepelný komfort tady neudržíme na tak vysoké úrovni, jako v kompletně zatepleném pražském domě, kde jsme žili předtím.

I když jsou zde tepelné podmínky poněkud složitější, netopíme nonstop. Naposledy přiložíme večer před spaním a zatápíme znovu ráno, když vstaneme. Takže, pokud v noci mrzne kolem −10° C je ráno v přízemí kolem 15° C. Teplota v naší ložnici, kde topení vůbec nemáme, se pohybuje kolem 13° C, protože nám ji ohřívá jenom teplo, co nám uteče z přízemí nahoru. Prtě má ve svém pokoji nepřekonatelný programovatelný přímotop napojený na WiFi a s aplikací v telefonu, který nás zbavil starostí o teplo v jeho pokoji. (Ok, leda by vypli proud, ale to nás stejně vzbudí chůvička.)

Oblečení

Co vás asi nepřekvapí je, že v takové situaci prostě začnete více dbát na oblečení. Na běžné nošení doma musíte zapomenout na studené košilové látky a také spodní bavlněná trička si necháte až na léto. Neexistuje mít holá záda a zimu od nohou. Domácí nutností je tedy ideálně rolák nebo tričko s dlouhým rukávem, nejlépe funkční, které má zadní díl až pod zadek, takže se vám nikdy nevyhrne. Ani když štípete a sbíráte dříví, což děláte 2× denně. Nic, co se vám kdekoliv vyhrnuje nenoste a pořiďte si něco delšího.

Flanelová košile, které nosím moc rád, jako vrchní vrstva občas nestačí a při delším sezení, třeba když pracujete na počítači, je to opravdu málo. Na to je skvělá ovčí vesta, což je opravdu výborný vynález. Překvapivě jsem zjistil, že používám docela často i kapuci, pod kterou se mi vejdou i sluchátka :−) Holt když sedíte celý den nehnutě v nevytápěné místnosti, obětujete módu nad tepelný komfort.

Kalhoty na doma, nejlépe s volným sedem, které se nebojte podle venkovní i vnitřní teploty doplnit merino spodky, které zajistí, že krev proudící nohy dolů a zase zpět, tolik nevychladne a nebude vám taková zima. Díky spodkům také nebudete potřebovat teplé ponožky ani venku. Pořádné ovčí bačkory na doma se určitě hodí, zouvám je vlastně jen na cestu do sklepa, do vany a na ven. Na zahradě nebo v lese nejčastěji nosím nízké a vysoké pohorky s membránou a vibramovou podrážkou. Na ven také často převlékám do outdoorových kalhot, které nestudí a rychle schnou. Když je zima, tak samozřejmě nevynechám ani výše opěvované spodky.

Spaní

Podceňovanou věcí jsou 220 cm dlouhé peřiny, které tady prostě potřebujete. A čím teplejší tím lepší. Na ovčí peřiny pro sebe ještě šetříme, ale můžeme se podělit o to, jak vyhovují našemu prtěti, kterému jsme je pořídili v dětské verzi (polštářpeřinu) — je to super. Dříve se probouzel často zpocený, protože má ve zvyku se pod peřinu schovat celý, a to určitě nechcete, když v místnosti může klesnout teplota. Takhle má pod peřinou vždycky příjemně vyhřáto, ale nepotí se. Dále potřebujete teplé pyžamo, třeba to od Moiry.

No a samozřejmě nejlepší hračku do postele, kterou jsme si kdy pořídili, tedy dostali darem od rodičů — elektrická dečka. Máme jenom jednu, položili jsme ji tedy pod ochranu matrace do nohou postele napříč. Oba dva teď máme teplé nohy a jen vršek nás zpočátku trochu zebe, ale je potřeba si uvědomit, že na venkov potřebujete ženu, která dobře a ráda vaří a v noci hřeje. A tu já mám! (Ano, sex je v zimě otužilecká výzva a často se přesouváme do přízemí, kde je tepleji…)

Pár pravidel

  • Když je vám zima, tak většinou nepomůže deka. Musíte vstát a jít něco dělat. Přiložte do kamen a jděte ven se hýbat. Ani se nemusíte moc oblékat, dřevo štípu i v mrazech většinou jen ve svetru, ale zato s merino tunelem na krku a teplou čepicí, aby mne neofouklo.
  • Mějte na ven tenčí softshellku i pořádně teplou zimní bundu (všichni tři máme nejteplejší zimní bundy od švédské značky Didriksons) — umožní vám to se různě teple oblékat na svižnější vycházky se psem i na pomalé loudání s dítětem.
  • Pomáhají teplé nápoje (kupodivu i ty, co neobsahují alkohol) uchovávané termohrnkáchvelké termosce.
  • Nechcete, aby vám byla zima na jakoukoliv část těla, protože zima se vždycky z toho jednoho místa rozleze po celém těle a za chvílí klepete kosu, jak rodilý sedlák.
  • Stejně tak nedopusťte abyste se zpotili. Voda funguje jako skvělý tepelný vodič směrem od vás. Za čas vás zpocené místo začne studit a další kosa je na světě. Proti zpocení pomáhají funkční tkaniny, jako merino a další.
  • Dřevo na druhý den chcete jít štípat raději v jedenáct v noci než v sedm ráno, věřte mi!

Kdyby se vám náhodou zdálo, že to tu musí být hrozná pruda, tak není! Je to tu totiž i tak skvělý ♥

Jirka

Jirka podniká na volné noze, pracuje pro klienty v e‑commerce a rád fotí. Je nás pět, mrkněte na nás.

Komentovat článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *